Hat világvallás egy asztalnál - ökoteológia
vallások képviselői napjaink ökológiai válságáról, az ember és a természet viszonyáról
vallások képviselői napjaink ökológiai válságáról, az ember és a természet viszonyáról
Résztvevők:
Hosszú Zoltán, a Magyarországi Krisna-tudatú Hívők Közössége egyház elnöke
Kardos Csongor ferences testvér, a Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány hivatásgondozója és kommunikációs felelőse
Karsai Gábor, a Tan Kapuja Buddhista Főiskola rektora
Karsay Eszter - a Gyulai Pál utcai Református Gyülekezet lelkipásztora
Radvánszki Péter, a Páva utcai zsinagóga rabbija
Sulok Zoltán, a Magyarországi Muszlimok Egyházának elnöke
Vallásközi párbeszéd-sorozatunk következő részében az ökoteológia és a természetmisztika területén kalandozunk meghívott vendégeinkkel. Világvallások képviselőivel keressük a választ arra is, hogy hogyan hozható összefüggésbe a földi élővilág krízise és az emberiség spirituális állapota, és hogyan segíthet a vallás megállítani a környezeti pusztulás és természeti világtól való elszakadás folyamatát?
Thomas Berry, a mai katolikus ökoteológia 2009-ben elhunyt elindítója szerint a földi élővilág krízise mögött az ember spirituális válsága áll. Szenvedélyesen beszélt a világmindenségről, és az emberi környezet érzelmi elsivárodásával együtt növekedő környezeti pusztulást az univerzum iránti csodálat és ámulat erejével látta megállíthatónak. Szerinte csak ez menthet meg bennünket a természeti világtól való elszakadástól. Az első teológusok közt volt, akik kimondták ezt a Ferenc pápa által a Laudato si' körlevélben is kifejezett gondolatot a természeti krízis okáról.
Meghívott vendégeink mottóul ezeket választották:
"Megjelent a romlás a szárazföldön és a tengeren amiatt, amit az emberek keze szerzett, hogy Allah megízleltessen valamennyit velük abból, amit cselekedtek, [azért, hogy] hátha visszatérnek." (Korán, 30:41)
„Amikor a Szent, áldott legyen, megteremtette Ádámot, fogta őt, megmutatta neki az Édenkert összes fáját, és azt mondta neki: 'Nézd a műveimet, milyen kellemesek és milyen szépek. És mindezt neked teremtettem! Vigyázz, és ne tegyed tönkre vagy pusztítsd el világomat, mert ha tönkreteszed, nem lesz senki, aki utánad jön és helyrehozza.'" (Kohelet Rabba 7:20)
"...ti pedig mind testvérek vagytok." (Mt 23,8)
"Jézus pedig vette a kenyereket, hálát adott, és kiosztotta az ott ülőknek; ugyanúgy osztott a halakból is, amennyit kívántak. Amikor pedig jóllaktak, így szólt tanítványaihoz: Szedjétek össze a maradékot, hogy semmi se vesszen kárba!" (János 6,11-12)
"A világegyetemen belül az Úr irányít minden élőt és élettelent, s minden az Övé. Az embernek ezért csupán azt szabad elfogadnia, amire szüksége van, s ami őt illeti meg. Minden mástól tartózkodnia kell, jól tudván, hogy az kihez tartozik." (Sri Isopanisad - első mantra)
“Nem szabad életet elvennie, sem élet elvételét okoznia, sem mást élet elvételére felbujtania. Tiltott bármilyen lényt, gyengét vagy erőset megsebeznie az egész világon.” idézet a Buddhától, Dhammika-szutta, Szutta-nipáta 2.14
MEGLEPETÉS és AJÁNDÉK ÖTLET: Vallási kerekasztal-soroztaunk első hét beszélgetéséből a Casparus Kiadó az NKA támogatásával könyvet jelentet meg: a kötet az eseményen most első alkalommal lesz megvásárolható!! Ízelítő a könyv témáiból: Sors, végzet, szabad akarat - halál utáni lét - házasság, párkapcsolat - vallás és tudomány...és még rengeteg érdekesség.
A program előtt és után szeretettel várja Önt a Napfényes Étterrem. Kultúra és vacsora egy helyen, a Belváros szívében. A jegy tulajdonosa a program napján 20% kedvezményre jogosult a vacsora árából. A kedvezmény más akcióval nem vonható össze és a cukrásztermékekre nem vonatkozik.
tétel a kosárban
összesen:
Lejárt a vásárlási időkorlát! Kérjük, állítsa össze a kosarát újra!